Om föreningen

Bengalkattens syfte är:

  • att sprida kännedom om kattrasen Bengal
  • att arbeta för en sund Bengalavel utan defekter
  • att verka för god katthållning
  • att verka för uppfödning av sunda katter i hemmiljö
  • att tillvarata medlemmars och deras katters intressen

Webmaster

Miia Gråsten

E-post:
webmaster@bengalkatten.se

Webshop

Webshopsansvarig; Sarah, ledamot

E-post:
webshop@bengalkatten.se 

Revisor

Revisor:
Christopher Harling

E-post: revisor@bengalkatten.se

Medlemsfrågor

Medlemsansvarig; Denice, ledamot. Svarar på frågor om medlemskap och allmänna frågor om föreningen från medlemmar. Ansvarar för att frågor och dylikt hamnar hos rätt person i styrelsen så att du får rätt hjälp. Vet ni inte vem som ska ha er fråga eller fundering så mejla Denice på nedan adress så löser hon det!

E-post:
medlem@bengalkatten.se 

Medlemsbladet

Ansvarig; Sarah Harling, ledamot

E-post:
medlemsbladet@bengalkatten.se

l

Valberedningen

Ansvarig; Bea Nallesdotter och Urban Ahlgren

E-post:
valberedningen@bengalkatten.se

Vad erbjuder föreningen sina medlemmar?

  • Medlemsbladet Bengaltassen. Läs nr 1/2016 här (pdf).
  • Medlem kan presentera sitt katteri med foto och info
  • Medlem kan visa upp sina Bengaler på hemsidans fotogalleri
  • 15% rabatt hos ManaxPet
  • Som medlem får du 10% rabatt på dina kattförsäkringar i Agria
  • 10% rabatt hos Supercat
  • Rabattkod för PK-testning hos Langford
  • Du hjälper till med forskning då en del av medlemsavgiften går till forskning av aktuella sjukdomar hos bengalen
  • Medlem kan annonsera sina kattungar eller väntad kull
  • Medlem kan annonsera sin avelshane
  • Kattförmedling, tips om Bengaler som finns till salu
  • Medlemsträffar, utbildningar och tävlingar
  • Ett kontaktnät med information och kunskap om Bengalen

Har Du frågor går det bra att kontakta medlemsansvarig på medlem@bengalkatten.se

Är du ännu inte medlem?

Som medlem får du medlemsbladet Bengaltassen, rabatter och erbjudanden samt möjlighet att få delta på evenemang m.m.

Bli medlem