Om föreningen

Vad erbjuder föreningen sina medlemmar?

  • Medlemsbladet Bengaltassen
  • Medlemsträffar, utbildningar och tävlingar
  • Ett kontaktnät med information och kunskap om rasen
  • Rabattkod för PK-def testning hos Langford
  • Du hjälper till med forskning då en del av medlemsavgiften går till forskning av aktuella sjukdomar hos bengalen
    Vi kräver att alla avelsdjur som annonseras är HCM-scannade
  • Medlem kan annonsera sina kattungar eller väntad kull
  • Medlem kan annonsera sin avelshane
  • Medlem kan presentera sitt katteri med foto och info
  • 15% rabatt hos ManaxPet
  • Som medlem får du 10% rabatt på dina kattförsäkringar i Agria
  • 10% rabatt hos Supercat
  • Alla får annonsera omplacering av sin bengalkatt
  • Medlem kan visa upp sina bengaler på hemsidans fotogalleri

Har Du frågor går det bra att kontakta medlemsansvarig på medlem@bengalkatten.se

Bengalkattens syfte är:

  • att arbeta för en sund Bengalavel utan defekter
  • att sprida kännedom om kattrasen Bengal
  • att verka för god katthållning
  • att verka för uppfödning av sunda katter i hemmiljö
  • att tillvarata medlemmars och deras katters intressen

Är du ännu inte medlem?

Som medlem får du medlemsbladet Bengaltassen, rabatter och erbjudanden samt möjlighet att få delta på evenemang m.m.

Bli medlem

Webmaster

Lotta Rydström

E-post: webmaster@bengalkatten.se

Webshop

Sarah Harling

E-post: webshop@bengalkatten.se 

Revisor

Christopher Harling

E-post: revisor@bengalkatten.se

Medlemsfrågor

Medlemsansvarig; Denice Larsson, ledamot, svarar på frågor om medlemskap och allmänna frågor om föreningen från medlemmar. Denice ansvarar för att frågor och dylikt hamnar hos rätt person i styrelsen så att du får rätt hjälp. Vet ni inte vem som ska ha er fråga eller fundering så eposta Denice  så löser hon det!

E-post: medlem@bengalkatten.se 

Medlemsbladet

Ansvarig; Sarah Harling

Layout: Emelie-Jonella Sjöberg

E-post: medlemsbladet@bengalkatten.se

l

Valberedningen

Ansvarig; Bea Nallesdotter och Urban Ahlgren

E-post: valberedningen@bengalkatten.se